Lomografia Maj Dear!

Co różni aparat lomograficzny od innych aparatów? Zasadniczo dwie rzeczy: z jednej strony postać o nietypowym dość spojrzeniu na rzeczywistość, z palcem na spuście migawki o każdej godzinie dnia i nocy, obiektyw zakrzywiający rzeczywistość, kolory i kadry z drugiej! Efektem fuzji wszystkich elementów jest zdjęcie nieprzystające nie tylko do kanonu zdjęć znanych z cyfrówek, ale także nie przystające całkiem często do tego co fotografowane było! Tak działa Lomografia – wybiera z rzeczywistości to, co w rzeczywistości jest najlepsze, poprawia i zmienia nieco barwy, dodaje od siebie nieco prześwietleń, cieni, ekspozycji i winiet, coś uwydatnia, coś ukrywa… A wszystko po to by stworzyć unikalny, liryczny i magiczny obraz tego, co na co dzień może wydawać się szare i nudne, czego nie widać, co umyka jakoś bokiem i zapisać ów obraz na staromodnej nieco kliszy!

Lomografia Maj Dear – o co chodzi? Skoro wiosna szaleje po ulicach, to dlaczego by nie poszaleć z nią razem? A jak już się wiosennie szaleje, to czemu owego szaleństwa nie złapać na co najmniej trzydziestu sześciu klatkach?! W sumie chyba można a nawet należy! Zatem do dzieła! Lomografie Maj Dear, to projekt obliczony na przyłapanie wiosny w najlepszym możliwym momencie – w maju! To także projekt, którego celem jest przedstawienie wszystkiego tego, co dla nas ważne, do czego moglibyśmy zwrócić się Maj Dear właśnie! Nieważne, czy będzie to dziewczyna, chłopak, spodnie, koszula, ulica i miasto! Ważne, że przez pryzmat lomograficznej migawki będzie wyglądało niepowtarzalnie i kolorowo! Co więcej, nasze plany nie zamykają się jedynie na łapaniu wiosny – pomożemy jej trochę i poprawimy wiosennie nasze miasto! Razem z wami stworzymy niewielką, ale za to wielce kolorową wystawę w miejscu, które na co dzień przed jakąkolwiek porą roku się skutecznie ukrywa – oto wszystko co kochamy, w kolorach iście wiosennych zostanie zaprezentowane w ramach wystawy Lomograficzny Mójmaj, w jednym z przejść podziemnych naszego miasta! Nie ma na co czekać! Łap aparat i Lomujmaj!

Konkurs

Fajnie jest w maju? Weź aparat i udowodnij! Zbieramy wszystkie te zdjęcia, które z majem w mieście i miłością w maju się kojarzą – ma być wiosennie, czy prawie letnie, ma być kolorowo, przed wakacyjnie, ma być bez śniegu, z dużą ilością nowych sił, potencjałów i energii. Ma być uczucie ma być your own dear! Na co stawiamy? Na kre-a-ty-wność! Im bardziej się zdjęcie z miesiącem kojarzy tym większa szansa, żeby coś wygrać. Nieważne, czy na zdjęciu będzie kwiatek, co wyrósł z okazji wiadomej na łące, czy będą to trzy pierwsze litery majonezu sfotografowane w plenerze – ważne, że lomograficznie i zaskakująco!

Konkurs wystartował 2 kwietnia – przyjmujemy serie zdjęć, od 3 do 6 sztuk, wykonanych tylko i wyłącznie aparatami analogowymi ! Całą serię trzeba sobie ładnie nazwać i kilkoma słowami opisać – tak, żebyśmy wiedzieli co wam się w głowach umaiło, jakim aparatem i kliszą jaką! Najlepsze serie nagrodzimy, wszystkie razem trafią na Lomowalla, którego otwarcie planujemy już 9 maja w ramach Fotofestiwalu. Mamy też dobrą wiadomość dla tych, którzy cały swój potencjał i kreatywność swoją całą wkładają w jedno tylko zdjęcie! Może takie zdjęcie znaleźć się w którejś serii, można nam też pojedynczą sztukę przysłać – dla indywidualistów odbitkowych także czeka nagroda!

Prace można zgłaszać do 22 kwietnia.

Nagrody:

I miejsce: http://sklep.lomografia.pl/aparaty-c-1/la-sardina-f-orinoco-ochre-p-11042.html
II miejsce: http://sklep.lomografia.pl/aparaty-c-1/colorsplash-bialy-p-1693.html
III miejsce: miks 10 filmów lomograficznych
Grand Prix: http://sklep.lomografia.pl/aparaty-c-1/lomokino-camera-black-p-10484.html

Warsztaty, Lomospacery

Jak w skrócie opisać, czym jest Lomografia i czym się takowa od innej fotografii różni? Się nie da! Trza na ten przykład przyjść do Miejskiego Punktu Kultury Prexer-UŁ i wziąć udział w warsztatach połączonych ze spacerem z odpowiednim aparatem w łapach! Specjalnie dla tych, którzy o Lomografii słyszą poraz pierwszy, bądź słyszeli już coś niecoś, ale nie wiedzą jaki aparat byłby dla nich najbardziej odpowiedni, zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami Polskiej Ambasady Lomograficznej! Kto jak nie oni wytłumaczy czym Lomografia jest i jak Lomografię najlepiej poderwać? Warsztaty i spacery zostaną zorganizowane w dwóch blokach – jeden zestaw w sobotę (12 maja), drugi w niedzielę (13 maja). Każdy z nich będzie się składał z opowieści o aparatach,  prezentacji tychże aparatów i przechadzki z wybranym urządzeniem po mieście w myśl wybranego wcześniej motywu! Zapisy startują 23 kwietnia – nie ma znaczenia, czy kiedykolwiek miałaś, bądź miałeś jakikolwiek aparat fotograficzny w ręku, nie ma znaczenia, czy masz lat 18, czy 80! Decyduje kolejność zapisów!

Lomowall MójMaj!

Co to właściwie jest Lomowall i dlaczego tak bardzo chcemy go zrobić? Lomograficzna fotka ma to samo do siebie co wiosenna jaskółka – tak jak ta druga wiosny nie czyni, tak ta pierwsza nie prezentuje Lomografii… Jak zatem Lomografię pokazać w pełnej krasie? Trzeba wziąć co najmniej 2000 odbitek, umieścić je jedna koło drugiej i stworzyć z nich mozaikę! Im większa mozaika tym Lomografia wyraźniejsza, im więcej zdjęć, tym bardziej majowe będzie nasze podziemne przejście! Zatem konkurs, konkursem – jeżeli macie lomograficzne zdjęcia, które dobrze się będą pod ziemią prezentować, nie krępujcie się i na-ten-tychmiast je do nas wysyłajcie! Im nas więcej tym lepszy maj nam wyjdzie!

Partnerzy: