Artyści:   Daya Cahen   /   Yann Gross   /   Lucia Nimcova   /   Heidrun Holzfeind   /   Shimon Attie   /    Nate Larson & Marni Shindelman
Kuratorzy:
Gergely László, Bill Kouwenhoven
tekst kuratorski

„Obraz zmian” prezentuje sześć indywidualnych projektów, których punktem centralnym jest społeczność i miejsce. To sześć różnych historii, do opowiedzenia których artyści wykorzystują materiały archiwalne, nowoczesne technologie, fotograficzne zasoby globalnej społeczności, indywidualne opowieści i własne doświadczenia. Wszystkie prace łączy zainteresowanie kwestiami społecznymi oraz politycznymi, często bazują na badaniach archiwalnych, networkingu, współpracy i interwencji społecznej. Nie ograniczają się tylko do jednego medium, a fotografię traktują jako narzędzie badawcze i jeden ze sposobów opowiedzenia historii. „Obraz zmian” pokazuje, w jaki sposób fotografie stają się narzędziem interpretacji oraz jak mogą realnie wpływać na rzeczywistość.

Do stworzenia wystawy zostali zaproszeni: Gergely László – artysta i kurator oraz Bill Kouwenhoven – dziennikarz i kurator. Wspólnie pracowali po raz pierwszy. Proponując im stworzenie tymczasowej grupy kuratorskiej, chcieliśmy wykorzystać siłę płynącą ze współpracy, ale także przyjrzeć się trudnościom i wyzwaniom, jakie może przynieść. Mamy nadzieję, że udało nam się wykorzystać ich szerokie i różnorodne doświadczenie w pracy z fotografią oraz różne podejście do medium jakim jest wystawa. „Obraz zmian” jest więc efektem ich współpracy oraz wypadkową indywidualnych doświadczeń, zainteresowań i poszukiwań twórczych.

Prezentacji każdego z projektów towarzyszyć będą wywiady, jakie przeprowadzą z artystami kuratorzy. W indywidualnych rozmowach artyści opowiedzą o tym jak w rzeczywistości można budować i wykorzystywać „sieć”, networking i kreatywną współpracę w procesie twórczym oraz jakie problemy napotykali pracując z wybranymi społecznościami.

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie – niedziela 13 maja, 13.00-14.00 w Willi Grohmana, Tylna 9/11

WILLA GROHMANA
Tylna 9/11
godziny otwarcia  
10.05 (czw): 18.00-21.00
11.05-20.05 (pn-nd): 11.00-20.00
rozpoczęcie zwiedzania możliwe do godz. 19.00

wernisaż: 10.05, godz. 18.00
wystawa czynna w dniach: 10-20.05