GEOLOKALIZACJA: UWIECZNIENIE STRUMIENIA DANYCH (2009-2011)

Nate Larson & Marni Shindelman wykorzystują publicznie dostępne informacje pochodzące z geotagów – postów publikowanych w serwisie Twitter. Śledzą położenie użytkowników zamieszczających informacje, po czym robią zdjęcia w celu oznaczenia lokalizacji w świecie rzeczywistym. Każde zdjęcie wykonywane jest więc w miejscu, w którym dokonano wpisu. Następnie zdjęcie zostaje połączone z tekstem postu. Taki proces uwiecznia i „kotwiczy” w realnym świecie ulotne informacje publikowane w Internecie oraz ma na celu zbadanie oczekiwań związanych z prywatnością na portalach społecznościowych. Autorzy projektu wybierają teksty odzwierciedlające charakter danego użytkownika lub kultury, w której funkcjonuje, jednocześnie badając jego związek z otaczającą przestrzenią materialną oraz sposób, w jaki wpływa ona na zachowanie w sieci.

Nate Larson
urodził się w 1978 w West Lafayette (Indiana, USA), mieszka w  Baltimore (Maryland, USA)

Marni Shindelman
urodziła się w 1977 r. w Clearwater (Floryda, USA), mieszka w  Rochester (Nowy Jork, USA)
www.larson-shindelman.com

Wspólna praca Nate’a Larsona i Marni Shindelman skoncentrowana jest wokół kulturowego pojęcia dystansu i sposobu jego postrzegania we współczesnym świecie oraz kulturze internetowej. Ich projekty zostały niedawno opublikowane w New York Times, Washington Post, Utne Reader, Flavorwire, Frieze Magazine, British Journal of Photography, BBC News Viewfinder oraz w programie radiowym stacji APM – Marketplace Tech Report. Zaprezentowano je także podczas indywidualnych wystaw w Contemporary Arts Center w Las Vegas oraz w Marks Arts Center w Kalifornii. Niektóre z nich  zostały przedstawione podczas Athens Photo Festival – festiwalu fotograficznego w Grecji; w Houston Center for Photography; Baltimore Museum of Art; podczas II Moskiewskiego Międzynarodowego Biennale w Rosji; RAIQ w Montrealu; w Peloton w Sydney, Australia; w Center on Contemporary Art w Seattle; City Without Walls w New Jersey; oraz podczas Conflux Festival w Nowym Jorku. Pierwsza nowojorska wystawa tego fotograficznego duetu miała miejsce w styczniu 2012 w United Photo Industries w DUMBO, Brooklyn.

Prace Nate’a Larsona i Marni Shindelman należą do kolekcji Museum of Fine Arts Houston [Muzeum Sztuk Pięknych Houston]. Niedawno zakończyli pracę nad cyklem “Geolokalizacja” dotyczącym poszczególnych miejsc, który zostanie zaprezentowany podczas festiwalu Format International Photography Festival w Derby, UK, oraz w galerii Third Space Gallery w Saint John, New Brunswick.

Nate Larson pracuje w Maryland Institute College of Art [Kolegium Sztuki w Maryland] w Baltimore oraz jest członkiem Zarządu Society for Photographic Education [Towarzystwo Edukacji Fotograficznej]. Tytuł magistra sztuki uzyskał w 2002 r. na Ohio State University. Marni Shindelman jest profesorem nadzwyczajnym w dziedzinie sztuki oraz adiunktem w Susan B. Anthony Institute for Gender and Women’s Studies na University of Rochester. Tytuł magistra sztuki uzyskała w 2002 r. na University of Florida.

WILLA GROHMANA
Tylna 9/11
godziny otwarcia
10.05 (czw): 18.00-21.00
11.05-20.05 (pn-nd): 11.00-20.00
rozpoczęcie zwiedzania możliwe do godz. 19.00

wernisaż: 10.05, godz. 18.00
wystawa czynna w dniach: 10-20.05