Olga Kravets, Maria Morina, Alexander Sedelnikov, Victor Yuliev, Oksana Yushko
versoimages.com

Verso to rosyjski kolektyw fotograficzny założony w 2009 r. Skupia pięciu fotografów dokumentalnych, których głównym założeniem jest opowiadanie o zmianach społecznych.


GROZNY: DZIEWIĘĆ MIAST
(2009 – obecnie)
Autorzy: Maria Morina, Olga Kravets, Oksana Yushko

Grozny, stolica rozdartej wojną Czeczenii, jest tyglem ras i narodowości zmieniającego się społeczeństwa Kaukazu, które próbuje uporać się z szokiem po traumie wywołanej dwoma ostatnimi wojnami oraz odnaleźć swoją drogę w życiu wśród wartości czeczeńskich, tradycji Islamu i globalizacji, a także nadążyć za szybko ewoluującą rolą kobiet, rosnącym rozdźwiękiem między ubogimi i zamożnymi oraz rozgrywkami politycznymi.

Projekt „Grozny: dziewięć miast” powstał dzięki inspiracji książką Thornton Wilder „Theophilus North”. Koncentruje się na koncepcji dziewięciu miast ukrytych w jednej metropolii i bada poszczególne aspekty następstw dwóch wojen czeczeńskich, które uznałyśmy za „miasta” ukryte w Groznym.


ŚPIĄCY
(2009-2010)
Autor: Victor Yuliev

Spanie to jeden z najbardziej tajemniczych i wciąż nie do końca zbadanych procesów zachodzących w ludzkim ciele. Choć naukowcy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie natury i charakterystycznych cech snu, okazuje się, że sen może być ważniejszy nawet od pożywienia i wody.

Ciągły brak snu może prowadzić do różnych schorzeń, takich jak uszkodzenie pamięci, bełkotliwa mowa, halucynacje, paranoja oraz spadek aktywności umysłowej. Większość z tych schorzeń można zaobserwować u osób bezdomnych, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania i możliwości wyspania się.

Zdjęcia zrobiono w namiocie wojskowym, który organizacja charytatywna Nochlezhka rozstawia dla bezdomnych, by mieli gdzie spędzić noc.


DO ZOBACZENIA
(2009-2011)
Autor: Alexander Sedelnikov

W 2011 r. Alexander Sedelnikov ukończył książkę zatytułowaną „Do zobaczenia” – będącą efektem trzyletnich badań przeprowadzonych w Petersburgu oraz Południowym Uralu. Zderzenie przeszłości i przyszłości jest bardzo ważne dla współczesnej Rosji, jako że kraj wciąż żyje minionymi wydarzeniami. Książka opisuje historię ludzi, którzy podejmują walkę i wykazują się hartem ducha pomimo tego, co dzieje się wokół nich.

Obecnie Sedelnikov rozpoczął pracę nad nowym projektem „Łańcuch”, który jest próbą kontynuacji poprzednich badań. Zaczął analizę archiwów i historii tych osób, aby zrozumieć, jak kiedyś żyły, oraz uchwycić i utrwalić tych ludzi, którzy jeszcze żyją. Według Sedelnikova, dla współczesnej Rosji niezwykle istotne jest badanie problemów jednostki, utraty pamięci zbiorowej oraz pustej teraźniejszości.

WILLA GROHMANA
Tylna 9/11
godziny otwarcia
10.05 (czw): 18.00-21.00
11.05-20.05 (pn-nd): 11.00-20.00
rozpoczęcie zwiedzania możliwe do godz. 19.00

wernisaż: 10.05, godz. 18.00
wystawa czynna w dniach: 10-20.05