PURE OF SIGHT

Leica Oskar Barnack Award 2011 Newcomer

Jing Huang to zwycięzca prestiżowego konkursu Leica Oskar Barnack Newcomer Award 2011, 23-letni artysta z Chin i autor cyklu fotografii pod tytułem „Pure of Sight”.

„Pure of Sight” nie ma konkretnego, sprecyzowanego tematu. Każde z jego czarno-białych zdjęć ma swoją historię do przekazania, każde – inną. Przyglądając się cyklowi można odnieść wrażenie, że fotografie zostały wybrane przypadkowo. Ukazują krajobrazy, zwierzęta, detale życia codziennego. Rzeczy codziennego użytku, które towarzyszą nam każdego dnia, na zdjęciach Chińczyka wydają się być pełne siły, prostoty i wrażliwości, która urzeka serce widza. Młody fotograf pokazał, że pozornie trywialne rzeczy można pokazać jako wyjątkowo głębokie i piękne.

Jego ulubione zdjęcie spośród 12 czarno-białych obrazów wiele mówi o charakterze jego twórczości – „to zdjęcie kota idącego w głąb kadru po leżącym pniu drzewa, co przywodzi na myśl podróż w kierunku którego nie znamy”.

W fotografii Jing Huanga dostrzegalna jest inspiracja narodową kulturą, dziedzictwem i tradycją – chińską filozofią, poezją i sztuką. Silnie nasycenie fotografii orientalną estetyką przejawia się oszczędnością środków wyrazu, motywem harmonii z naturą, obecnością symboli i wyznaczników azjatyckiego poczucia piękna – nietrwałości i kruchości, zarówno przyrody, jak i zwykłych spraw ludzkich. Ta kultura przemawia subtelnie poprzez fotografie, niedosłownie i nie wprost, podobnie jak Chińczycy wyrażają emocje poprzez metafory.

Jing Huang twierdzi, że nigdy nie mógłby być dobrym pisarzem, gdyż nie potrafi dobrze dobierać słów. Dlatego fotografia stała się medium, za pośrednictwem którego „opowiada” o otaczającym go świecie i przekazuje swoje przemyślenia.

Wśród swoich mistrzów, Jing Huang wymienia takich artystów jak: Klavdij Sluban, Josef Koudelka, ZhaoTang Zhang, Hiroshi Sugimoto, Yamamoto Masao, Robert Frank and Araki, a przede wszystkim swego fotograficznego mentora TS Tang.

Jing Huang, urodzony w 1987 roku, idealnie wpisuje się w kategorię debiutów fotograficznych. W 2003 roku podjął studia fotografii i sztuki cyfrowej na Akademii Sztuk Pięknych w Guangzhou w południowych Chinach. Jing jest użytkownikiem Leiki M4-P, której używa w swojej pracy.

OFF PIOTRKOWSKA
Piotrkowska 138/140
godziny otwarcia
pn-nd: 12.00-20.00

wernisaż: 12.05, godz. 20.00
wystawa czynna w dniach: 12-20.05