NIEPOTRZEBNE (XIX-XX W.)

Kuratorzy: Adam Klimczak, Jerzy Grzegorski

Pozbywamy się zdjęć NIEPOTRZEBNYCH. Nie chcemy zaśmiecać swoich mieszkań NIEPOTRZEBNYMI przedmiotami, zajmującymi miejsce na półkach. Wyzbywamy się NIEPOTRZEBNYCH wspomnień związanych z osobami uwiecznionymi na kartkach papieru fotograficznego. Zajmują pamięć, która przywołuje, nieznanych nam i niespotkanych nigdy ludzi. Usuwamy NIEPOTRZEBNE osoby z naszego najbliższego otoczenia.

Istnieją osoby zdolne do tak radykalnego czynu, jak unicestwienie zdjęć poprzez ich zniszczenie, spalenie czy podarcie. Zdjęcia są jednak przedmiotami zbyt magicznymi i tylko nieliczni są gotowi na taki krok. Dlatego, bojąc się podjąć decyzję o całkowitym zniszczeniu, oddają w nieznane ręce historię nieobecnych już ludzi.

Wystawa „Niepotrzebne” to próba zrozumienia zjawiska, jakim jest pozbywanie się archiwów rodzinnych zdjęć. Poddaję rewizji te NIEPOTRZEBNE, które pozostają w pewnym zawieszeniu – nie są już związane z tymi, o których opowiadają, przynależą do zapomnianych i NIEPOTRZEBNYCH już wspomnień. Może jednak warto, aby coś zostało z tych NIEPOTRZEBNYCH? Czy na pewno są nikomu NIEPOTRZEBNE?

GALERIA WSCHODNIA
Wschodnia 29 m.3
godziny otwarcia
pn-pt: 17.00-19.00
dodatkowo: 12-13.05 & 19-20.05 (sb-nd) 17.00-19.00
na telefon (+48 753434420)

wernisaż: 05.05, godz. 19.00
wystawa czynna w dniach: 5-20.05