Rauschenberg i Seymour na Fotofestiwalu 2016
18 maja 2016
Na tegorocznym Fotofestiwalu zaprezentowana zostanie twórczość dwóch rewolucjonistów sztuk wizualnych: Davida „Chima” Seymoura i Roberta Rauschenberga. Będzie to pierwsza tak szeroka ekspozycja prac tych artystów w Polsce.

Rauchenberg był często nazywany pierwszym artystą postmodernistycznym, a jego nowatorskość i wpływy uznawane są na całym świecie. CHIM to jeden z założycieli agencji Magnum Photos, legenda historii fotografii.

Rzeszę zainteresowanych z pewnością przyciągnie „Obywatel Świata” Davida „Chima” Seymoura, jednego z założycieli znanej na całym świecie agencji fotograficznej Magnum Photos. Urodzony w Warszawie, Chim z aparatem zjechał kawał świata i był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Będąc samemu emigrantem, który stracił rodzinę w obozach zagłady, ze szczególną wrażliwością dokumentował losy dzieci uchodźców w zniszczonej wojną Europie na poruszających, czarno-białych zdjęciach, które należą do jego najbardziej znanych i najpopularniejszych prac. Obok tych zdjęć w Łodzi będzie można zobaczyć też takie perełki jak kolorowe zdjęcia Seymoura, na których uwiecznił Ingrid Bergman czy Audrey Hepburn. Wystawie towarzyszyć pokaz filmowy „The mexican suitcase” – dokumentu Trishy Ziff o losach zaginionej walizki z negatywami Seymoura, Capy i Taro. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu.

Jednym z ważniejszych przystanków na mapie fotofestiwalowej podróży będzie Atlas Sztuki i wystawa Roberta Rauschenberga, malarza, rzeźbiarza, grafika i fotografa, jednego z najbardziej uznanych artystów w historii Stanów Zjednoczonych. Artysta fotografię ze swoich podróży po całym świecie wykorzystywał jako element wielkich kolaży i fotograwiur. Na wystawie te duże, pełne dramatyzmu dzieła uzupełnione zostały fotografiami, pochodzącymi głównie z lat 80., wybranymi z Archiwum Rauchenberga. Jest to pierwsza wystawa tak wielu prac Rauschenberga w polskiej instytucji – i pierwsza prezentująca dzieła z tego okresu.