HIT THE ROAD

Hit the Road: Fotografowie w drodze

Fotografia i podróże są ze sobą powiązane od chwili wynalezienia aparatu fotograficznego. Już od czasów „Excursions Daguerriennes” z 1842 roku fotografowie podróżują do odległych, egzotycznych miejsc i przywożą z nich obrazy, które przybliżają ich realia osobom podróżującym „palcem po mapie”. Dziś piękne fotografie z odległych miejsc są normą, pojawiają się na tysiącach pocztówek i kalendarzy,  w popularnych czasopismach oraz mediach społecznościowych. Tworzą one, na potrzeby naszych umysłów, wizualne archiwum miejsc, w których nigdy nie byliśmy, oddające stereotypowy obraz każdej lokacji, o którym marzą „domowi” podróżnicy, i które starają się naśladować obładowani aparatami turyści.

Wystawy prezentowane na Fotofestiwalu w Łodzi podejmują temat podróży, jednak zajmują się one nie tyle lukrowanymi wyobrażeniami z kultury popularnej, ile doświadczeniem nowych miejsc przez fotografa, reakcją widza i złożoną komunikacją pomiędzy nimi. Co dzieje się, kiedy fotografowie opuszczają znajome terytorium, by dotrzeć do nowych kultur, miejsc i ludzi? Jak mogą zrozumieć to, co obce i jak wykorzystują fotografię, aby przekazać to zrozumienie ludziom, którzy znają dane miejsce jedynie z jego obrazów? Najszersze możliwe ujęcie „fotografii podróżnej” wykracza poza piękne banały i stereotypy z pocztówek poszerzając ten gatunek o sztukę konceptualną, fotografię reportażową i dokumentalną.

Fotofestiwal prezentuje wystawy monograficzne i wystawy grupowe związane z naszym tematem. Artyści reprezentują jedenaście krajów z trzech kontynentów i fotografowali miejsca na całym świecie. Nasz główny przegląd współczesnych ujęć tematu to wystawa „Road Trips”, prezentacje dziewięciu projektów, rozpatrujące podróże w kontekście historycznym, łączące rozmaite techniki i technologie, aby wyrazić doświadczenie związane z oglądaniem nowego miejsca po raz pierwszy. „Flâneur: nowe miejskie narracje” prezentuje wyniki pracy trojga fotografów spoza Polski, którym zlecono eksplorację Łodzi i zaprezentowanie swoich wniosków w innowacyjnej ekspozycji plenerowej. Najnowsze wydarzenia uświadamiają nam, że nie wszystkie podróże są przyjemne, bezpieczne i dobrowolne. Wystawa „Displaced” prezentuje prace pięciu artystów oraz organizacji społecznej reagujące na globalny kryzys spowodowany napływem uchodźców za pomocą bogatego słownika fotograficznego, znacząco wykraczającego poza obrazy pokazywane w codziennych wiadomościach.

Hit the Road obejmuje również dwa przeglądy historyczne: „CHIM: David Seymour Obywatel Świata” prezentuje prace fotoreportera polskiego pochodzenia i założyciela Magnum Photos, zaś „Podróże Roberta Rauschenberga” koncentrują się na Rauschenberg Overseas Cultural Interchange, znanym jako ROCI, ambitnym międzynarodowym programie tego wielkiego amerykańskiego artysty, obejmującym wystawy, twórczość i zawiązywanie przyjaźni, z podkreśleniem jego działalności w Związku Radzieckim w 1989 roku, wspierającej dążenie do pokoju na świecie.

W duchu Roberta Rauschenberga, festiwal eksploruje koncepcje fotografii i podróży, w przekonaniu, że porozumienie pomiędzy narodami i kulturami jest zarówno możliwe, jak i konieczne, oraz że bezpośredni i encyklopedyczny charakter fotografii może bardzo pomóc w osiągnięciu tego celu. Doroczne międzynarodowe spotkanie w Łodzi stanowi okazję do nauki, zawierania znajomości i nawiązywania dialogu.