Photobook Zone

Photobook Zone to miejsce spotkań nie tylko dla wielbicieli książek fotograficznych, ale także dla tych wszystkich tych, którzy cenią książki i fotografię w jej fizycznej drukowanej formie. Obserwując jak ważne w ostatnich latach dla fotografów stało się publikowanie książek, postanowiliśmy przybliżyć ten temat uczestnikom Fotofestiwalu. W ramach Photobook Zone pokażemy 3 wystawy. Dwie z nich to wystawy konkursowe –Paris Photo Aperture Foundation Photobook Awards oraz Fotograficzna Publikacja Roku. Te dwie niezwykle ważne prezentacje dopełni przygotowana przez festiwal, związana z tegorocznym hasłem przewodnim, selekcja książek zatytułowana Have Book Will Travel oraz liczne spotkanie z autorami książek fotograficznych, w tym także polskie i światowe premiery.

Program spotkań:

11.06 SOBOTA, 13:00 – 16:00

Carlos Alba, The Observation of Trifles, premiera książki, ENG, 30’
The Observation of Trifles (Obserwacja nieistotnego) to tytuł dokumentalnego projektu fotograficznego o tym, jak obcokrajowcy próbują się odnaleźć za granicą. Autor sam jest emigrantem. Wschodni Londyn i jego mieszkańców poznawał, zbierając na ulicach różne przedmioty i bawiąc się w miejskiego archeologa. Projekt polega na kolekcjonowaniu, badaniu historii, dokumentowaniu architektury, a także przeprowadzaniu analizy socjologiczno-wizualnej. Alba starał się także pamiętać o estetyce charakterystycznej dla fotografii i jej poetyckim tonie.

Adam Lach, Nibyland/ Neverland, premiera książki, prow. Monika Szewczyk-Wittek, PL, 30’

Projekt „Nibylandia” opiera się na obserwacji codziennego życia mieszkańców gminy Września – niewielkiego obszaru w zachodniej części Polski. To zwyczajna opowieść o życiu, emocjach i relacjach, a jednocześnie podróż do magicznego, pełnego niespodzianek świata. To także próba zdefiniowania współczesnego wymiaru społeczności i czynników kształtujących tożsamość miejsca i jego mieszkańców. Choć w kontekście globalnym gmina Września to nieznany nikomu punkt na mapie, stanowi ona niezwykłą przestrzeń dla wydarzeń pełnych piękna, prawdy i bliskości, dziejących się nieustannie w każdej sekundzie życia.

Friso Spoelstra, Devils and Angels: Ritual Feasts in Europe, ENG, 30’
Tworząc swoją książkę fotograficzną „Devils & Angels, Ritual Feasts in Europe”, przeczesałem Europę w poszukiwaniu rytualnych uczt. W sumie spędziłem ponad dziesięć lat zbierając rozmaite dziwne rytuały. Odwiedziłem w tym czasie spotkania w 15 krajach Europy.  Zdjęcia te nie stanowią jednak tylko dokumentacji uczt. Ukazują Europę sięgającą głębiej niż polityka Brukseli, Strasburga i pogrążonej w kryzysie Unii Europejskiej. Projekt stanowi zbiór historii i wierzeń, podkreślający niepowtarzalny, indywidualny charakter społeczności tworzących Europę – oraz zaskakujące podobieństwa i analogie występujące na całym kontynencie. Przez cały czas koncentruje się na niematerialnym dziedzictwie kulturowym Europy, w obrębie którego widoczne są lokalne tradycje.

Zofia Chomętowska. Albumy fotografki, spotkanie premierowe, Magdalena Wróblewska i Karolina Puchała-Rojek, prow. Paweł Szypulski, PL, 75’
Przygotowana wspólnie przez Muzeum Warszawy i Fundację Archeologia fotografii nowa publikacja Zofia Chomętowska. Albumy fotografki składa się z 597 zdjęć zebranych w czterech albumach: Entuzjastka (1912–1935), Profesjonalistka (1936–1944), Dokumentalistka (1945) i Emigrantka (1946–1981). Odsłaniają one kolejne etapy biografii i silnie z nią związanej twórczości artystki, warunkowanej realiami politycznymi oraz poszukiwaniem odpowiadających im środków wyrazu.
Spotkanie podczas Fotofestiwalu będzie okazją do rozmowy na temat sposobów budowania narracji w książkach fotograficznych, szczególnie w tych, które pokazują fotografie historyczne, znajdujące się kolekcjach muzealnych czy archiwalnych. Jak w sytuacji, gdy autor fotografii nie żyje, wygląda edycja zdjęć? Czy można zrobić dobrego photo-booka  z fotografiami archiwalnymi?
Spotkanie z Magdaleną Wroblewską (Muzeum Warszawy) i Karoliną Puchałą-Rojek (FAF) poprowadzi Paweł Szypulski. 

12.06 NIEDZIELA
12:00 Photobook lunch
13:00 – 16:00

Brian Griffin, Himmlerstrasse, prezentacja książki, ENG, 30’
Brian Griffin sfotografował tory kolejowe w Polsce, którymi więźniowie z całej Europy byli przewożeni do nazistowskich obozów zagłady podczas II wojny światowej, od torów wiodących do kwatery głównej Hitlera na Froncie Wschodnim, Wilczego Szańca, do państwowej sieci kolejowej prowadzącej do obozów w Bełżcu, Chełmnie, Sobiborze, Sztutowie i Treblince. Zapadające w pamięć krajobrazy Griffina stanowią emocjonalną, osobistą fotograficzną podróż, ukazującą bezwzględną brutalność i okrucieństwo Holokaustu.

Dima Gavrysh, Inshallah, prezentacja książki, ENG, 30’
Inshallah („wola Boga“ w języku arabskim) eksploruje temat sowieckiej i amerykańskiej okupacji Afganistanu, a także dziecięcych fantazji autora idealizujących wojskowość, które wpłynęły na przeszłe i obecne rozterki moralne. Jako Ukrainiec, wychowany w kraju dawnego bloku sowieckiego, mieszkający w Stanach Zjednoczonych, Gavrysh już po raz drugi znalazł się w obliczu konfliktu w Afganistanie. Autor stworzył mroczną baśń wypełnioną lękami i wyobrażeniami, opartą na fascynacji siłą i porządkiem armii, dla której scenerią staje się wojna, znana później jako najdłuższy konflikt zbrojny w historii USA. Zafascynowany złożonością Afgańskiego chaosu starał się lepiej zrozumieć swoje osobiste relacje  z wojną: dwa imperia, dwie mentalności, to samo pole bitwy, 12 lat pomiędzy.

Studenci Szkoły Filmowej w Łodzi, TON, premiera magazynu, PL,30’
Magazyn Ton to pismo fotograficzne tworzone przez studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej w Łodzi pod opieką Bartłomieja Talagi. Celem twórców jest przybliżenie odbiorcy fotografii z którą można eksperymentować, dotykać jej, oglądać i odczytywać ukryte treści. Pismo jest pewnego rodzaju wizualną grą, zabawą, obrazową wariacją a jednocześnie przeglądem dzieł współczesnej fotografii, nowego podejścia i spojrzenia.

Wiktoria Wojciechowska, Short Flashes, prezentacja książki, PL, 30’

Podczas pobytu w południowo wschodniej części Chin Wiktoria Wojciechowska, laureatka nagrody Oskar Barnack Newcomer Award, fotografowała mijających ją przemoczonych rowerzystów, podróżujących dzielnie podczas pory tajfunów. Wprawdzie Wojciechowska nieoczekiwanie poczuła się w Chinach jak w domu, jednak miała również nieustanne problemy z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi. Pod wpływem słów pisarza Wiesława Myśliwskiego, Wojciechowska uchwycić fizyczne odniesienia do mijających ją ludzkich twarzy, wykorzystując lampę błyskową w aparacie. Owocem jej działań jest seria zdjęć, które początkowo wydają się ekscytujące, pełne życia i figlarne, jednak w gruncie rzeczy stanowią melancholijną metaforę pełnego tęsknoty poczucia przynależności do miejsca. Prace tworzą dokument typologiczny i, jak opisuje je Wojciechowska, zbiór twarzy do zapamiętania, tworzący „nowy album rodzinny, pozwalający zapamiętać ludzi, których nigdy nie znała”.

16:00 Booktalk- Książka fotograficzna i narracja podróży, ENG, 50’
sala A_22, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3