ROAD TRIPS: Via PanAm – The Pursuit of Happiness

Kadir van Lohuizen dokumentował konflikty w Afryce i innych krajach, chodź prawdopodobnie najbardziej znany jest z długoterminowych projektów dotyczących siedmiu rzek świata, branży diamentowej i migracji w obu Amerykach.

Zanim zajął się fotografią, był żeglarzem, założył też schronisko dla bezdomnych i narkomanów w Holandii oraz aktywistą holenderskiego ruchu squaterskiego. Jako niezależny fotoreporter rozpoczął pracę zawodową od relacji z Intifady w 1988 roku. W kolejnych latach fotografował wiele objętych konfliktami obszarów Afryki: Angolę, Sierra Leone, Mozambik, Liberię i Demokratyczną Republikę Konga. W latach 1990-1994 dokumentował drogę RPA od apartheidu do demokracji. Po upadku Związku Radzieckiego, Kadir dokumentował problemy społeczne w dawnych republikach radzieckich, odwiedził również Koreę Północną i Mongolię. W roku 1997 rozpoczął wielki projekt: podróżował wzdłuż siedmiu rzek świata, od źródła do ujścia, fotografując codzienne życie w ich dorzeczu. Owocem projektu były książki „Rivers” oraz “Aderen” (Mets & Schilt). Kadir otrzymał liczne nagrody za swoją działalność fotoreporterską. W latach 2000 i 2002 był członkiem jury konkursu World Press Photo, a obecnie zasiada w radzie nadzorczej fundacji World Press Photo. W roku 2004 powrócił do Angoli, Sierra Leone i Demokratycznej Republiki Konga, aby przedstawić branżę diamentową – śledził drogę diamentów od kopalni do rynków konsumenckich w krajach zachodnich. Wystawy stanowiące owoc tego projektu prezentowano nie tylko w Europie i USA, ale również w górniczych obszarach Konga, Angoli i Sierra Leone. Książka fotograficzna „Diamond Matters, the diamond industry” został wydany przez Mets & Schilt (Holandia), Dewi Lewis (Wielka Brytania), Umbrage editions (USA) i otrzymał prestiżową holenderską nagrodę Dick Scherpenzeel Prize za najlepszy reportaż z krajów rozwijających się. Projekt nagrodziło również jury World Press Photo.

W tym samym roku Kadir rozpoczął projekt fotograficzny wraz ze Stanleyem Greenem i sześcioma innymi fotografami, dotyczący przemocy wobec kobiet na świecie. W roku 2006 wydał czasopismo „Katrina – An Unnatural Disaster, The Issue # 1”, które współtworzyli z nim Stanley Greene, Thomas Dworzak and Paolo Pellegrin. Zawierało ono także esej autorstwa Jona Lee Andersona. Po tym, jak huragan Katrina zniszczył Nowy Orlean, Kadir kilka razy wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych, aby dokumentować jego skutki. Latem 2010 roku, dla upamiętnienia piątej rocznicy huraganu Katrina, Kadir zorganizował objazdową wystawę zdjęć przedstawiających zniszczenia dokonane przez Huragan i jego skutki, prezentowaną w ciężarówkach, które przejechały z Houston do Nowego Orleanu. Przy projekcie współpracował z nim Stanley Greene. W latach 2011-2012, Kadir stworzył projekt „Via PanAm”. W ciągu 12 miesięcy przejechał Autostradą Panamerykańską z Ziemi Ognistej w Patagonii do Deadhorse na północy Alaski. “Via PanAm” to niezwykły multimedialny społeczny projekt dokumentalny, stworzony początkowo jako aplikacja interaktywna na iPada. W roku 2013 na bazie „Via PanAm” powstała objazdowa interaktywna wystawa i instalacja multimedialna. Wraz z publikacją książki pod koniec 2013 roku, projekt został pomyślnie zakończony po eksperymentach ze wszystkimi możliwymi sposobami prezentacji dostępnymi dla współczesnej fotografii. Kadir jest częstym wykładowcą i nauczycielem fotografii. Jest także członkiem i współzałożycielem agencji fotograficznej i fundacji NOOR. Mieszka w Amsterdamie.

„Via PanAm– The Pursuit of Happiness” to długoletni, wielowymiarowy projekt holenderskiego fotoreportera Kadira van Lohuizena, założyciela agencji Noor i członka rady nadzorczej World Press Photo. Van Lohuizen przejechał Drogą Panamerykańską z Ziemi Ognistej w Południowym Chile do Prudhoe Bay na północy Alaski – ponad 25.000 km przez 15 krajów. Głównym tematem projektu jest sama podróż. Przedstawia on dwa połączone kontynenty, kształtowane – dawniej i współcześnie – przez kolonializm i migrację, w tym wymuszoną migrację milionów zniewolonych Afrykanów. Historia opowiadana jest za pomocą złożonej wieloekranowej projekcji obejmującej setki kadrów, filmy i dźwięk, składającej się na pouczające i wciągające doświadczenie, które poprzez swoją przelotność, fragmentaryczność i zaskakujące zestawienia, przypomina na wpół zapomnianą podróż.

Wystawa „Via PanAm – The Pursuit of Happiness” Kadira van Lohuizena, produkcja Paradox, wsparcie finansowe Mondriaan Fund

Paradox Logo 2Logo downloads EN web zwart