CRITICAL MASS – POINTS OF ENTRY

W 2004 roku grupa zapaleńców związanych z fotografią, skupiająca działania wokół festiwalu Photolucida i galerii Blue Sky w Portland w Oregonie powołała do życia „Critical Mass”, czyli międzynarodowy konkurs, w którym biorą udział setki artystów i jurorów. Obecnie jest to jedna z najważniejszych platform artystycznych, dzięki której fotografowie mogą zaprezentować swoje prace przed kuratorami, właścicielami galerii, wydawcami i publicznością. Dla wielu artystów wyróżnienie w konkursie i prezentacja fotografii na wystawie lub w publikacjach były początkiem międzynarodowej kariery.

Od 2013 roku objazdowe ekspozycje prac 50 finalistów konkursu były prezentowane w takich miastach jak Seattle, San Francisco, Atlanta, Houston oraz w Antigua w Gwatemali. W tym roku w ramach Fotofestiwalu wystawa pierwszy raz
zawita do Europy. Mamy zaszczyt zaprezentować ekspozycję „Critical Mass: Points of Entry”, której kuratorką jest dyrektor artystyczna Fotofestiwalu, Alison Nordström. Na wystawie zobaczymy wybrane dzieła 50 fotografów, którzy otrzymali najwyższe noty od jurorów konkursu. Każde zdjęcie można postrzegać jako wstęp do wyróżnionego cyklu, a nowy kontekst prezentacji to swoiste zaproszenie do różnorodnego świata współczesnej fotografii portretowej, pejzażowej, dokumentalnej i kreacyjnej. Prace pogrupowano według gatunku i typu. Dzięki takiemu zabiegowi wyłonił się pewien schemat, będący dowodem na to, że choć rośnie liczba technicznych i estetycznych rozwiązań, potrzeba utrwalania ważnych tematów na fotografiach pozostaje niezmienna.

Wystawa: HIT THE ROAD: CRITICAL MASS
Miejsce: OFF Piotrkowska, ul. Piotrkowska 138/140