PROGRAM FILMOWY

Fotofestiwal i PGNiG Transatlantyk Festival ze wspólnym projektem!

Nie ma opowieści o filmie bez opowieści o fotografii. Nie tylko eksperymenty fotograficzne Muybridge’a wiążą ze sobą te media. Obraz zamknięty w kadrze, choć uwolniony w czasie, zawsze czerpał z dokonań mistrzów obiektywu fotograficznego. Fotofestiwal i PGNiG Transatlantyk Festival wspólnie postanowiły przypomnieć tę relację w dedykowanym programie filmowym.

Dzięki współpracy Fotofestiwalu z PGNiG Transatlantyk Festival, łódzcy widzowie będą mogli obejrzeć najciekawsze filmy dokumentalne związane z fotografią z 2015 i 2016 roku. Główna część programu to przegląd twórczości Trishy Ziff. Reżyserka odwiedzi Łódź i weźmie udział w spotkaniach autorskich. Jej film, „The Mexican Suitcase”, opowiada historię jednego z najważniejszych znalezisk fotografii – uznawanej przez 50 lat za zaginioną walizki ze zdjęciami Roberta Capy, Davida Chima Seymoura i Gerdy Taro. Projekcja bezpośrednio łączy się z jedną z ważniejszych wystaw Fotofestiwalu 2016 – „Chim: David Seymour, Obywatel Świata”. Wystawa stanowi monograficzną ekspozycję najciekawszych zdjęć Davida Seymoura, współzałożyciela prestiżowej agencji Magnum Photos.

Kolejny film Ziff to, nominowany do najważniejszej meksykańskiej nagrody filmowej Ariel 2016 w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny, „The Man Who Saw Too Much”. Opowiada historię reportażysty meksykańskich gazet, Enrique Metinidesa, którego postać mogła stanowić wzór bohatera filmu „Nightcrawler / Wolny Strzelec” Dana Gilroy’a – fotografie wykonywał w trakcie zawału serca i podróżował z ambulansami, by być na scenie wypadku jako pierwszy. Jego zdjęcia były zbyt brutalne, aby kupiła je amerykańska prasa. Jednocześnie życie pisze nowe zakończenie zeszłorocznego kinowego hitu: fotografie wypadków trafiają na ściany światowych galerii i do prywatnych kolekcji, a fotograf staje się sławą art-worldu. Będzie to polska premiera tego filmu, a prace Metinidesa będzie można obejrzeć także na wystawie w OFF Piotrkowska Center.

Ile jest fotografii w filmie, ile filmowej narracji w fotografiach? Field Niggas” to projekt (fotograficzny i filmowy) Khalika Allaha, dokumentujący życie „ludzi ulicy” Harlemu. Socjologiczne studium przypadku opowiada o problemie segregacji rasowej i jednocześnie stawia pytania o formę filmową. Fotografie zostały bowiem wprowadzone w ruch, a obraz jest przekorną analizą tzw. „Bressonowskiego decydującego momentu”. Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem teoretyków fotografii i filmoznawców.

Program filmowy przygotowany z PGNiG Transatlantyk Festivalem zamyka polska premiera tytułu, który zachwycił widzów Sundance Film Festival i Berlinale: „Mapplethorpe: Look at the Pictures”. Jest to najnowsza produkcja HBO prezentująca życie, twórczość i kontrowersje wokół postaci Roberta Mapplethorpe’a – autora szokujących zdjęć sprzedawanych na aukcjach sztuki za rekordowe kwoty. Jednocześnie to intymny, szczery i często ironiczny obraz życia jednego z najciekawszych niezależnych artystów amerykańskiego świata sztuki.

Dzięki współpracy z PGNiG Transatlantyk Festival Fotofestiwal po latach powraca do programu filmowego. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania autorskie i dyskusje z fotografami i specjalistami dziedziny filmu i fotografii.
PGNiG Transatlantyk Festival to multidyscyplinarne wydarzenie poświęcone muzyce, sztuce filmowej i edukacji filmowej, które odbywa się w Łodzi od 23-30 czerwca.

Plan pokazów:

12.06, 18:00, „The man who saw too much”, reż. Trisha Ziff, Meksyk, USA 2015, 89’, po projekcji dyskusja z udziałem reżyserki Trishy Ziff oraz Adel Koleszar – bohaterki tegorocznej sekcji Discovery Fotofestiwalu, fotografki pracującej od dwóch lat w Meksyku, która koncentruje się na grupach marginalizowanych, ich statusie mentalnym i kulturowym oraz warunkach życia w Mexico City.

Prowadzenie: Justyna Kociszewska – zawodowo łączy fotografię i film. W zakresie promocji wydarzeń fotograficznych współpracowała z Leica Gallery Warszawa, Fundacją Archeologia Fotografii, od 4 lat odpowiedzialna jest za PR Fotofestiwalu. Filmoznawca z wykształcenia, filmem zajmuje się w CSW Zamek Ujazdowski w Kino.Lab, gdy starczy czasu – pisze.

13.06, 18:00, „The Mexican Suitcase”, reż. Trisha Ziff, Meksyk, Hiszpania, USA 2011, 86’, po projekcji spotkanie z reżyserką filmu.

Prowadzenie: Kamil Jędrasik – doktorant UŁ, absolwent kulturoznawstwa na specjalności Filmoznawstwo i wiedza o mediach. Badacz (pop)kultury i mediów, skupiający się w swojej pracy na rozmaitych rodzajach relacji intermedialnych oraz innych zjawiskach związanych z kulturą konwergencji.

14.06, 18:00, „Chevolution”, reż. Trisha Ziff, Meksyk 2008, 86’

16.06, 18:00, „Field Niggas”, reż Khalik Allah, USA 2015, 60’, po projekcji: „Ruchoma fotografia czy film?”, dyskusja o formie filmowej i fotograficznej z udziałem zaproszonych gości:

Błażej Filanowski (ur. 1987) – historyk i krytyk sztuki. Współtwórca FabrySTREFY – miejsca dla inicjatyw artystycznych działającego w latach 2008-2012 w dawnej fabryce przy Piotrkowskiej 138. Organizator wydarzeń artystycznych, w tym wystaw fotografii. W latach 2013-2016 pracował w dziale promocji Muzeum Sztuki w Łodzi, w którym obecnie jest kuratorem cyklu „spotkania miastotwórcze”. Autor tekstów o zjawiskach z kręgu sztuki współczesnej, offowej, projektowej, a także artykułów problemowych i krytycznych dotyczących rozwoju miast.

Krzysztof Miękus – artysta, kurator, dziennikarz. W latach 2003–2006 pracował jako zastępca redaktora naczelnego i jako redaktor naczelny miesięcznika „Pozytyw”, był kuratorem galerii Yours w Warszawie i kuratorem festiwalu Transfotografia. Wykładał historię fotografii oraz fotografię dokumentalną w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie, a od 2013 roku wykłada historię fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2009 roku związany z magazynem „Malemen”.

Kamil Jędrasiak – doktorant UŁ, absolwent kulturoznawstwa ze specjalnością Filmoznawstwo i wiedza o mediach. Badacz (pop)kultury i mediów, skupiający się w swojej pracy na rozmaitych rodzajach relacji intermedialnych oraz innych zjawiskach związanych z kulturą konwergencji. Organizator popularnonaukowych wydarzeń kulturalnych, autor tekstów krytycznych, naukowych i publicystycznych dotyczących kultury, w tym zwłaszcza kina i gier wideo. Twórca projektu eduGRAcja, aktywny członek Koła Naukowego Badaczy Gier UŁ oraz Koła Badaczy Nowych Mediów UŁ.

17.06, 18:00, „Mapplethorpe: Look at the pictures”, reż. Fenton Bailey, Randy Barbato, USA 2016, 108’, polska premiera tytułu


Miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki (bud. C – scena), ul. Tymienieckiego 3, Łódź