CHEVOLUTION

Reżyseria: Trisha Ziff
Projekcja : 14.06.2016 18:00
Miejsce:  Art_Inkubator, Łódź ul. Tymienieckiego 3, theather room
napisy w języku angielskim
wstęp bezpłatny

W roku 1960 kubański fotograf Alberto „Korda” Diaz wykonał zdjęcie Ernesto „Che” Guevary podczas mszy będącej masowym pogrzebem ofiar wybuchu portu w Hawanie. Fotografia ta była opublikowana tylko raz, rok po jej wykonaniu. W rzeczywistości przez następne siedem lat zdjęcie to istniało tylko jako prosty wydruk powieszony na ścianie w pracowni artysty, gdzie widzieć je mogli tylko odwiedzający studio fotografa. Historia stworzyła jednak spisek, którego celem miało być włączenie tego dynamicznego zdjęcia w masowy obieg. W roku 1968 na terenie całej Europy i Ameryki Łacińskiej stało się ono symbolem protestu i niezadowolenia społecznego. Nawet prawie 50 lat później obraz ten pozostał reprezentacją jednej z najbardziej dominujących ikon XX wieku. W ciągu ostatniej dekady, podczas rozwoju Internetu wizerunek ten po raz kolejny wyruszył w podróż po świecie w wielu różnych formach.

Noszony przez miliony rozmaitych ludzi  na całym świecie  obraz ten funkcjonuje poza sferą pamięci o człowieku i zaczął on oznaczać uogólnione pojęcie buntu, dla tych którzy nie ograniczają swojego myślenia do systemowych nurtów. Korda Che jest niczym święty wizerunek,  wojowniczy partyzant i światowy symbol mody.  Uznawany jest on za najczęściej reprodukowany wizerunek w historii całej fotografii.

Dlaczego i w jaki sposób udała się tak ważna fotografia?

Chevolution  to produkcja filmowa o fotografii.  Zajmuje się ona badaniem i analizowaniem tego, w jaki sposób wizerunek Che wyruszył w podróż z pracowni Kordy na Hawanie na ulicę Europy i poza nią.  Zastanawia się nad tym, w jaki sposób ten enigmatyczny portret stał się podstawowym symbolem niezliczonych wizji nadchodzących zmian. W naszych czasach wielu ludzi uczy się o Che Guevarze poprzez pierwsze spojrzenie, widząc obraz na popularnej koszulce.  Dzieje się tak, gdyż obraz i popularność ikony wyprzedzają człowieka i jego wizję.