Enter[photo]tainment

Enter[photo]tainment

Artyści: Agata Szuba, Maria Downarowicz, Krzysztof Pietrek, Aleksandra Bełz-Rajtak, Ewa Buchta

Agata Szuba
(ur. w 1985 r. w Olsztynie) jest absolwentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Od 2014 roku jest pracownikiem naukowo-artystycznym w Katedrze Sztuki Mediów wrocławskiej ASP. Uprawia takie dyscypliny jak: fotografia, fotoobiekt, fotoinstalacja, wideo, realizacje multimedialne oraz projektowanie graficzne. Jest autorką pięciu wystaw indywidualnych oraz uczestniczką dwudziestu pokazów zbiorowych w kraju i za granicą.

„Wolności, Do kuchni marsz!”
Wolności! Do kuchni marsz! Na wielkoformatowej fotografii siedzi młoda kobieta, autorka instalacji, w dłoni trzyma nóż i kapustę, w powietrzu wirują biało czerwone konfetti, które podobnie jak architektura pomieszczenia wychodzą poza obraz. Wolność zostaje przywołana do kuchni, aby zyskać w niej status doraźnej i instrumentalnej użyteczności. Kobieta, jako strażniczka domowego ogniska, walczy o godność i niezależność, broni swoich przekonań i miejsca na ziemi. Uwidacznia swoją mocna pozycję zamieniając miecz na nóż kuchenny a tarczę na kapustę, które w jej przekonaniu maja taką samą siłę rażenia. Konfetti wskazuje na niezwykłą odświętność ukazanego gestu a tym samym jest ukoronowaniem jej tryumfu.

Aleksandra Bełz-Rajtak
(ur. w 1986 r. w Biłgoraju) ukończyła Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando w Zamościu. W latach 2007-2010 studiowała na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku malarstwo. Dyplom licencjacki z malarstwa obroniła w 2011 roku w pracowni Intermediów i Rysunku ad. II st Jana Gryki. Od 2010 roku do 2015 roku studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na Katedrze Sztuki Mediów. Obrona pracy magisterskiej w 2015 w pracowni Fotografii prof. Andrzeja P. Batora. Wśród obszarów sztuki i kultury wizualnej którymi się zajmuje, stara się poruszać pomiędzy różnymi mediami, mieszając je ze sobą, stara się stworzyć nowa jakość. W jej ostatnich realizacjach najistotniejsze wydają się być: fotografia, wideo, animacja i instalacja.

„Nie-prywatność”
Projekt NIE-PRYWATNOŚĆ zajmuje się tematyką prywatności. Uchyla rąbka tajemnicy i przedstawia nam przedmioty, do których ich właściciele przywiązali się najbardziej. Ukazuje naszym oczom sposób dotyku pozostawiony przez właściciela na danym przedmiocie, podkreślający bliską relację właściciela z przedmiotem. Możemy powiedzieć, że jest to ślad tożsamości, obecności właściciela, pozostawiony mimowolnie na przedmiocie, który odsłania i upublicznia autorka, tym samym ujawniając cząstkę prawdy, ślad po właścicielu obiektu.

EWA BUCHTA
(Ur. w 1991 w Opolu) absolwentka Instytutu Sztuki przy Uniwersytecie Opolskim, stypendystka programu Erasmus na Uniwersytecie Artystycznym w Brunszwiku, Obecnie studentka Akademii Sztuk Pięknych Im. E.Gepperta we Wrocławiu. Artystka interdyscyplinarna u progu swojej kariery. Zajmuje się głównie rysunkiem, projektowaniem graficznym, animacją, a ostatnimi czasy również fotografią. Z zamiłowania podróżniczka, w swoich pracach często nawiązuje do charakteru i psychologii człowieka.

„Terapia”
Przestrzeń, w której funkcjonujemy niejednokrotnie jest odzwierciedleniem naszego wnętrza lub życia. Nieporządek jest manifestacją głębiej ukrytego problemu, a proces uporządkowywania – pewnego rodzaju terapią. Wszystkie szkice, rysunki, zakreślenia, wykonane na fotografiach, a w końcu bardziej precyzyjny, wręcz krawiecki rysunek, ukazują proces myślenia i kolejno podejmowane etapy. To cała sekwencja myśli, idei związanych z poglądem na otaczającą rzeczywistość.

Maria Downarowicz
(Ur. w 1983 we Wrocławiu) po ukończeniu w liceum klasy o profilu kulturoznawczym, wyjechała na studia do Londynu gdzie ukończyła kierunek Fotografii Mody na Londyńskim Uniwersytecie Sztuki. Jej prace były wystawione w 2010 w Richard Young Gallery w Londynie a także publikowane na łamach takich magazynów jak Dazed And Confused, ID Magazine, Guardian, Cooltura. W tym czasie pracowała jako dyrektor kreatywny i  fotograf przy kręceniu filmów video i sesjach fotograficznych (np. London Fashion Week), a także jako asystentka fotografa Marca Lebona. Po powrocie do Wrocławia podjęła studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Fotografia i Multimedia. W tym czasie urodziła dwie córeczki, a macierzyństwo stało się inspiracją do stworzenia pracy dyplomowej „Do Przytulenia”. Praca uzyskała ocenę wzorową i została wyróżniona na MY2015 w Galerii Awangarda we Wrocławiu, a także indywidualną wystawą w Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

„Do Przytulenia”
Macierzyństwo, jej największa fala miłości, radości, przeplatane strachem, niepewnością, ciekawością i bólem. Po narodzinach córek, czułam ogromną potrzebę znalezienia formy ekspresji tych nowych mocnych uczuć. Patchwork tradycyjnie tworzony jest przez kobiety, aby otulać i chronić przed zimnem najbliższych. Dzieło łączy różne materiały i zdjęcia drukowane na płótnie. Jest tak zaprojektowane że, może pełnić funkcję użytkową i uczestniczyć w historii rodziny. Pluszaki wzmacniają pozytywne emocje, podobnie jak dzieci płaczą, śmieją się i domagają się atencji.