Leica Oskar Barnack Award

Przedstawienie relacji pomiędzy człowiekiem a jego otoczeniem utrwalonych w serii przenikliwych zdjęć jest, i pozostanie, misją nagrody Leica Oskar Barnack Award.

Pierwsze miejsce w kategorii głównej zdobył JH Engström za cykl zatytułowany Tout Va Bien. Nagrodę Leica Oskar Barnack Newcomer Award, wręczoną po raz pierwszy w roku 2009, przyznano Wiktorii Wojciechowskiej za cykl Short Flashes. Członkowie jury – Michael Biedowicz, fotoedytor Zeitmagazin; Christian Caujolle, kurator, założyciel i były dyrektor Agence VU; Martin Kollar, fotograf i laureat nagrody z roku 2014; Karin Rehn-Kaufmann, dyrektor generalna Leica Galerien International i Brigitte Schaller, dyrektor artystyczna Leica Fotografie International – wyłonili dwoje laureatów i dziewięcioro finalistów. Nagrody wręczono podczas festiwalu fotograficznego Rencontres Internationales de la Photographie, który odbył się w Arles na południu Francji, 8 lipca 2015 roku.

Tout Va Bien nie ma konkretnego tematu w tradycyjnym znaczeniu tego słowa. Szwedzki fotograf JH Engström chce, aby jego projekt traktować bardziej jak poezję wizualną – fotograficzną opowieść z silnymi elementami autobiograficznymi. Cykl przedstawia jednak nie tylko różne aspekty życia artysty. Tout Va Bien stanowi sekwencję bardzo zróżnicowanych obrazów, obejmuje fotografie portetowe i pejzażowe oraz nietypowe migawki, jak zdjęcie z narodzin bliźniaczych dzieci artysty. Engström wykorzystuje odbitki zarówno czarno-białe, jak i kolorowe,  bawi się kontrastami i pozostawia oglądającym odnalezienie własnego sposobu odczytywania i interpretacji każdej fotografii. Projekt składa się w sumie z 90 zdjęć i w lipcu zostanie wydany w formie książkowej przez Aperture.

JH Engström urodził się w 1969 roku w Karlstad w Szwecji i na początku swojej fotograficznej kariery dzielił czas pomiędzy Szwecję i Francję. Pracował jako asystent Mario Testino i Andersa Petersena, później studiował film i fotografię na Uniwersytecie w Göteborgu. Studia ukończył w roku 1997. Wydał już kilka książek fotograficznych: Trying to Dance (2003), Haunts (2006), CDG/JHE (2008), From Back Home (z Andersem Petersenem, 2009), La Résidence (2010) i Sketch of Paris (Aperture, 2013) i zdobył wiele międzynarodowych nagród.

W swoim zwycięskim cyklu polska fotografka Wiktoria Wojciechowska koncentruje się na ulotnych chwilach z życia codziennego w Chinach. Przez kilka miesięcy dokumentowała przejazdy chińskich rowerzystów przez rozległe metropolie, Pekin i Hangzhou, w nieustannie padającym deszczu. Projekt był realizowany w porze tajfunów w 2013 i 2014 roku, kiedy ulice były całkowicie zalane wodą. Młoda artystka, sama i nieznająca ani słowa po chińsku, badała nowy teren, nie mając możliwości porozumienia się z otaczającymi ją ludźmi. Identyfikowała się z bezimiennymi rowerzystami i skuterzystami mijającymi ją na ulicach odczuwając ich anonimowość. Stąd wziął się pomysł nadania tym osobom tożsamości – wybrania ich z ludzkiej masy i uchwycenia na obrazach. Jej migawkowe zdjęcia są prawdziwe – w przeciwieństwie do pozowanych, ściśle kontrolowanych portretów, spontaniczne, robione z ukrycia fotografie pokazują prawdę i autentyczność, kryjące się pomiędzy wpojonymi wzorcami zachowań.

Wiktoria Wojciechowska urodziła się w 1991 roku w Lublinie i ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej prace pokazywano już na rozmaitych wystawach i festiwalach, ukazały się również w czasopismach takich jak ArchivoZine, Beijinger, ArtPhotoMag, Gente di Fotografia, GUP, L’Oeil de la Photographie i Urbanautica.

Uwaga! 10 i 11 czerwca wystawa czynna jest od 15:00.