Magnus Wennman

Magnus Wennman urodził się w Szwecji w roku 1979 i rozwija karierę fotoreportera odkąd w wieku 17 lat rozpoczął pracę dla lokalnej szwedzkiej gazety, DalaDemokraten. Od roku 2001 jest zatrudniony jako fotograf w największym skandynawskim dzienniku, Aftonbladet. Koncentruje się głównie na wiadomościach i reportażach. Pracował w ponad 60 krajach na całym świecie, fotografując wybory prezydenckie w USA w roku 2008, protesty „czerwonych koszul” w Tajlandii i losy uchodźców w Afryce. Zdobył wiele prestiżowych nagród fotograficznych, zarówno szwedzkich jak i międzynarodowych, w tym 2 nagrody World Press Photo, 14 nagród Picture of the Year International, 11 nagród NPPA Best of Journalism i 39 nagród Swedish Picture of the Year. Czterokrotnie był szwedzkim Fotoreporterem Roku.

„Tam, gdzie śpią dzieci”

Pewien chłopiec tęskni za swoim łóżeczkiem.
Pewna dziewczynka – za lalką o ciemnych oczach.
Inne dziecko śni o czasach, kiedy poduszka nie była wrogiem.

Wojna w Syrii trwa od ponad pięciu lat i ponad dwa miliony dzieci uciekają
przed nią – w obrębie kraju i poza nim. Opuściły swoich przyjaciół, domy i
łóżka. Kilkoro z nich zgodziło się pokazać, gdzie sypiają obecnie, kiedy ich
przeszłość przestała istnieć.

Magnus Wennman, dwukrotny zdobywca nagrody World Press Photo i czterokrotny – tytułu Szwedzkiego Fotografa Roku, spotkał się z małymi uchodźcami w przebywającymi niezliczonych obozach i podróżującymi po Europie. Opowieść o tym, co dzieje się, gdy zapada noc, jest żywa i nie ma określonego zakończenia. Fotografiska i Aftonbladet pragną dostrzec delikatną sytuację dzieci wysiedlonych w wyniku wojny i wesprzeć UNHCR – Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Wystawa „Where the Chilrden Sleep” jest prezentowana przy ścisłej współpracy z Fotografiska, the Swedish Museum of Photography.

 Fotografiska