Carlos Alba

Obserwacja nieistotnego
(The Observation of Trifles)

„Obserwacja nieistotnego” to tytuł dokumentalnego projektu fotograficznego o tym, jak obcokrajowcy próbują się odnaleźć za granicą. Sam jestem imigrantem. Wschodni Londyn i jego mieszkańców poznawałem, zbierając na ulicach różne przedmioty i bawiąc się w miejskiego archeologa. Skupiłem się na okolicach Tower Hamlets i Hackney, ponieważ mieszkam na granicy tych dwóch dzielnic.

Dzięki łączeniu przedmiotów i zdjęć moje prace stają się bardziej namacalne i jednocześnie tajemnicze. Obserwuję świat oczami badacza i tworzę nową wyrazistą rzeczywistość, na którą składają się reprodukcje mebli miejskich, zdjęcia domów komunalnych dla imigrantów wybudowanych w latach 50. i 70., fragmenty listów, notatki, rysunki… Ale najważniejszym aspektem mojej pracy były spotkania z mieszkańcami Londynu, do których dochodziło, gdy podążałem za wskazówkami, czyli przedmiotami znajdywanymi na ulicy. To one okazały się kluczem do nieodkrytego świata pełnego opowieści o ludziach.

„Obserwacja nieistotnego” to projekt polegający na kolekcjonowaniu, badaniu historii, dokumentowaniu architektury, a także przeprowadzaniu analizy socjologiczno-wizualnej. Starałem się pamiętać o estetyce charakterystycznej dla fotografii i jej poetyckim tonie.

Carlos Abla urodził się w 1984 roku w Madrycie. Pracuje jako wolny strzelec. Mieszka w Londynie. W swojej twórczości skupia się na relacjach międzyludzkich we współczesnym świecie. Dokumentuje styl życia zachodniego społeczeństwa. Poprzez fotografię konceptualną stara się w pozytywny sposób podejść do zagadnień nurtujących współczesnego człowieka. Inspirują go przedmioty i archiwa. Współpracuje z tygodnikami i miesięcznikami, w których publikuje swoje zdjęcia. Obecnie pracuje nad swoją pierwszą książka fotograficzną „The Observation of Trifles”, która zostanie wydana w tym roku.