David Fathi

Wolfgang
(Wolfgang)

Wolfgang Ernst Pauli, jeden z twórców fizyki kwantowej, nazywany był „sumieniem fizyki”. Wśród kolegów znano go jednak nie tylko z zamiłowania do nauk ścisłych.

Podobno, gdy wchodził do sali, psuły się urządzenia, a doświadczenia nie wychodziły. Jego koledzy żartobliwie nazywali ten fenomen „efektem Pauliego”.

Niedawno Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) opublikowała archiwum ze zdjęciami dokumentującymi badania naukowe prowadzone na przestrzeni 30 lat. Choć Pauli zmarł zanim zaczęto archiwizować fotografie, jego obecność da się wyczuć, patrząc na popiersie, portret, tablicę i książkę. Prezentuję cykl pół fikcyjnych zdjęć, na których duch Pauliego nadal unosi się w murach CERN. Niektóre ze zdjęć są autentyczne, inne całkowicie sfabrykowane. To odbiorca sam decyduje o tym, gdzie kończy się nauka, a zaczyna mit.

Francuski fotograf urodzony w 1985 roku. Żyje i pracuje w Paryżu. Po ukończeniu studiów informatycznych, David Fathi połączył karierę artystyczną z pracą zawodową. Zamiłowanie artysty do nauk ścisłych jest widoczne w jego twórczości fotograficznej, w której koncentruje się na badaniu granic wiedzy.