Karolin Klüppel

Królestwo dziewczynek
(Mädchenland)

Większość ludności zamieszkującej stan Meghalaya w Indiach to członkowie plemienia Khasi liczącego 1,1 miliona osób. W tej grupie etnicznej obowiązuje matrylinearny system pokrewieństwa. Zgodnie z tradycją to dziewczynki odgrywają najważniejszą rolę w rodzinie. Najmłodsza córka dziedziczy własność i przywileje społeczne po matce. Po ślubie mąż i dzieci przyjmują jej nazwisko. Rodzina, w której rodzą się synowie, jest uważana za pechową, ponieważ tylko córki zapewniają przedłużenie rodu. Przywilej dziedziczenia po matce gwarantuje kobietom z Meghalaya niezależność ekonomiczną i społeczną, nieosiągalną dla kobiet w Indiach. W kulturze plemienia Khasi lekceważące zachowanie wobec kobiety traktowane jest jako zniewaga dla całego społeczeństwa.

Między 2013 a 2014 rokiem spędziłam dziewięć miesięcy w wiosce Mawlynnong w północno-wschodnich Indiach, w której znajduje się 95 domostw zamieszkałych przez członków plemienia Khasi. W tym cyklu fotograficznym ukazuję codzienne życie dziewczynek w ich własnym środowisku, łącząc dokumentalne ujęcie tematu z zabiegami kompozycyjnymi.

Karolin Klüppel (ur. w 1985 r.) studiowała w School of Art and Design w Kassel oraz w Faculdade de Belas Artes w Lizbonie. Uzyskała dyplom ukończenia studiów fotograficznych. Od 2012 roku angażuje się w autorskie projekty i większość czasu spędza za granicą. Często prezentuje swoje prace w galeriach, muzeach i na festiwalach, takich jak Voices Off w Arles (2012) i Festival Circulation(s) w Paryżu (2015). Za ostatni projekt zatytułowany „Mädchenland” zdobyła kilka nagród, między innymi Canon Profifoto Award (2014) i Felix Schoeller Award (2015). Jej prace publikowano w magazynach i na portalach National Geographic, New York Times, Independent, Huffington Post, Washington Post. Artystka porusza tematy podziału ról w społeczeństwach matrylinearnych lub matriarchalnych.