Nick Hannes

Region śródziemnomorski. Ciągłość ludzkości
(Mediterranean. The Continuity of Man)

Kraje śródziemnomorskie z ich bogatą historią i przyjemnym klimatem są jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych na świecie. Każdego roku odwiedza je ponad 100 milionów turystów, których obecność znacznie odbija się na środowisku naturalnym. Jednocześnie wody u wybrzeży tych państw chronią Europę, niczym fosa zamek. Tysiące zdesperowanych imigrantów z Afryki i Azji próbują dostać się do tej fortecy w rozpadających się łódkach. Od 2010 do 2014 roku podróżowałem wzdłuż wybrzeża państw basenu Morza Śródziemnego. Odwiedziłem 20 krajów, w których dokumentowałem przemiany zachodzące we współczesnym świecie w związku z turystyką, urbanizacją, kryzysem migracyjnym i konfliktami międzynarodowymi.Ukazałem kolebkę naszej cywilizacji w kalejdoskopowym ujęciu, zestawiając ze sobą równoległe rzeczywistości i obnażając paradoksy tego regionu.

Fotograf dokumentalista pracujący nad długofalowymi projektami dotykającymi społeczno-politycznych tematów. Od 2008 roku wykłada fotografię na Royal Academy of Fine Arts w Gandawie.
Wydał 3 książki: „Red Journey” (o ZSRR), „Traditions” (o belgijskich tradycjach) oraz „Mediterranean. The Continuity of Man”.