Shadman Shahid

Ajna
(Ajna)

„Ty jesteś wszechświatem. Czerp z siebie“.

Słowo ajna w sanskrycie oznacza oko, którym dostrzegamy to, co niematerialne. Jestem badaczem ludzkiej egzystencji. Szukam odpowiedzi na pytania kto i dlaczego? Oto moja osobista podróż ku spełnieniu.

Co oddala mnie od osiągnięcia spełnienia? Pożądanie, strach, ignorancja, poświęcenie, opatrzność, czy śmierć? Droga do oświecenia prowadzi przez mrok. Ciężko się na niej odnaleźć, nie wiadomo, w którą stronę iść. Spotykam na niej różne istoty, niektóre przyjazne, inne przerażające, ale wszystkie zostawiają po sobie ślad. Szepcą, zawodzą, piszczą i krzyczą, a wszystko po to, żeby za wszelką cenę dać znać o swojej obecności. Wszystkie są mną, częścią mnie. I ciebie. Nas wszystkich.

Shadman Shahid to dokumentalista i fotograf pracujący jako wolny strzelec, który urodził się i dorastał w Dhace. Obecnie wykłada na Pathshala South Asian Media Academy. W 2011 roku zapisał się na zajęcia z podstaw fotografii, żeby rozwijać swoje umiejętności w dziedzinie tworzenia filmów. To właśnie wtedy zachwycił się możliwościami, które daje to medium i zyskał nową pasję. W 2015 roku ukończył fotografię na Pathshala South Asian Media Academy. Jego prace wystawiano w Norwegii, Chinach, Francji, Indiach i Bangladeszu. W latach 2014-2015 został zaproszony do udziału w warsztatach Joop Swart Masterclass. W 2015 roku zdobył trzecią nagrodę w kategorii debiutujący fotograf azjatycki na festiwalu fotograficznym Dali w Chinach.