Yurian Quintanas

Szczęśliwe nic
(Happy Nothing)

Dla wielu osób pustynia to symbol rozkładu i śmierci, miejsce, w którym brakuje wody i cienia, panują ekstremalnie wysokie temperatury uniemożliwiające przetrwanie. Jednocześnie od wieków ludzie przypisują pustynnym piaskom moc uzdrawiania ciała i duszy.

Projekt „Szczęśliwe nic” to moja osobista podróż do świata tajemnic kalifornijskiej pustyni i jej mieszkańców. Miejsce to stało się domem byłych więźniów, weteranów wojennych, emerytów i ludzi, którzy z różnych powodów wybrali życie z dala od cywilizacji. W niegościnnych miasteczkach brakuje bieżącej wody, domy popadają w ruinę, piaszczystych ulic nie oświetlają latarnie, nie ma supermarketów ani żadnych rozrywek. Jednak mimo trudnych warunków życia mieszkańcy pustyni nazywają to miejsce rajem.

Po uzyskaniu tytułu starszego technika obrazu Yurian Quintanas rozpoczął naukę w wyższej szkole IDEP w Barcelonie, gdzie specjalizował się w fotoreportażu. Miał okazję asystować znakomitym fotografom pracującym dla National Geographic, takim jak Tino Soriano i Annie Griffiths Belt. W 2007 roku rozpoczął pracę nad własnymi projektami, za które zdobył następujące wyróżnienia: pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez magazyn Vanguardia (2007), stypendium podczas XIII Międzynarodowego Zjazdu Fotoreporterów w Gijón (2009), udział w warsztatach organizowanych przez agencję Magnum, które prowadził Chien-Chi Chang (2009), wyróżnienie w konkursie „Travel Photographer of the Year” (2011), wyróżnienie podczas festiwalu PhotoEspaña Discoveries (2011), grant Fotopres (2013), nagrody w konkursie SFR Jeunes Talents – ParisPhoto (2014) oraz na festiwalu Encontros da Imagem (2015). Moje fotografie zagościły na łamach następujących magazynów: Burn Magazine, Foto a Foto, Bonart, Descobrir Catalunya, Fotografia Magazine, F-Stop Magazine, Piel de Foto, Lens Culture, Positive Magazine i Ojo de Pez.