Zuzanna Szarek

Zuzanna Szarek

Urodzona w 1984 roku. Mieszka i pracuje w Warszawie. Zajmuje się fotografią i malarstwem – tworzy obrazy. Szuka rytmu, harmonii i sensu w otaczającej ją rzeczywistości.

“Tel Aviv / Przestrzeń miejska w fotografii “

Wystawa “Tel Aviv”, to cykl na który składa się 21 fotografii, w formatach od 100×80 cm do 25×25 cm, zdjęcia stanowią część praktyczną mojej dysertacji doktoranckiej. Prace są efektem siedmiu wizyt studyjnych w Tel Awiwie. Od 2012 do 2015 roku spędziłam razem sześć miesięcy mieszkając i pracując w tej kosmopolitycznej bańce znajdującej się w centralnej części Izraela.
Kraju, który jako jedyny w w regionie od momentu powstania w 1948 roku jest w stanie konfliktu zbrojnego z większością swych sąsiadów.

Powracając do Białego Miasta czułam się zawsze jak w domu. W ciągu tych wielu miesięcy codzienność i spotkania z ludźmi były zawsze pozytywne. W przeciwieństwie do Warszawy w której mieszkam całe życie w Tel Awiwie bałam się tylko raz.
We wrześniu 2012 roku, w trakcie mojej drugiej podróży uświadomiłam sobie, że to co mnie przyciąga to chęć uchwycenia i przekazania mojej własnej prawdy o tym zadziwiającym fenomenie. Prawdy diametralnie różnej od wizerunku kreowanego przez światowe media. Zdecydowałam się opowiedzieć o mieście, które kipi od sił witalnych, ciepła i energii ludzi żyjących w stanie ciągłego zagrożenia.

W 2012 po raz pierwszy od 20 lat rakiety Hamasu zostały wymierzone w Tel Awiw. Tak jak część mieszkańców, pierwszy raz w życiu usłyszałam sygnał syreny przeciwrakietowej i tak jak oni bałam się tylko przez chwilę.