SENTIMENTAL FICTION (2009-2011)

Co powstanie ze świadomie budowanego albumu rodzinnego, który równocześnie będzie zgłębiał bieżące problemy? Czego wymaga taka forma? Modyfikacji rzeczywistości, zagęszczenia czasu i sytuacji, być może inscenizacji, stworzenia pewnej fikcji lub iluzji fikcji, która ułatwi mówienie o własnej rzeczywistości. Czym ona jest? To obraz, który równocześnie tworzy pamięć i determinuje to, co chciałoby się pamiętać. To jednocześnie „snapshot” lub zwykłe zdjęcie rodzinne, ale i powidok, deja-vu. To zarazem relacja i reminiscencja. To wyczulenie na obrazy, które są znajome, bo gdzieś, kiedyś pojawiły się już przed oczami – świadomymi czy nieświadomymi tego, co widzą. To sceny z obejrzanych filmów, które ponownie, siłą bezwładu, układają się z elementów otoczenia. To stan, w którym chce się żyć w tej fikcji, splatając ją formą albumu rodzinnego, oprawiając w ramkę i wieszając na haczyku.

Prace przedstawiają moją żonę Ajkę.

Jakub Karwowski
urodził się w 1985 w Krakowie (Polska), gdzie aktualnie mieszka
www.jakubkarwowski.com

Absolwent Fotografii PWSFTviT w Łodzi, studiował również Fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie (Republika Czeska) oraz Muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 2008 r. otrzymał stypendium twórcze Prezydenta Miasta Krakowa w dziedzinie fotografii, a w 2011 r. Grand Prix na międzynarodowym konkursie dyplomów fotograficznych PHOTODIPLOMA AWARD 2011 za cykl „Sentimental Fiction”.

W swoich pracach Jakub Karwowski bada stronę wizualną fotograficznego medium, koncentrując się na jego swoistej wieloznaczności. Łączy sytuacje zainscenizowane i naturalne, wykorzystuje nasze codzienne otoczenie, aby jednocześnie dokumentować i budować fikcyjne historie. Poświęca wiele uwagi tradycyjnym cechom fotografii i zarazem trzyma się blisko wizualnej narracji kinowej, która jest dla niego ważnym źródłem inspiracji. Fotografuje głównie swoją żonę, Ajkę, oraz od niedawna swojego nowonarodzonego synka Fryderyka. Oprócz fotografii zajmuje się muzyką, filmem, projektowaniem oraz piłką nożną.

Wybrane wystawy indywidualne: „Summersweed” Miesiąc Fotografii w Krakowie 2009, „Vanila Sky” Cafe Foto 102 – Łódź 2010, „Sentimental Fiction” Galeria FF – Łódź 2011. Najważniejsze wystawy zbiorowe: „Interior Obrazu” Camerimage Festival – Łódź 2008, „Tender Focus” Galeria Szyb Wilsona – Katowice 2009, „Tender Focus 2.0” Skwer Fabryka Trzciny Art Center – Warszawa 2010, „Some visible and invisible things” Galerie des Polnischen Instituts – Dusseldorf 2010, „Photodiploma Award” Stary Browar – Poznań 2011.

KLUB JAZZGA
Piotrkowska 17

pokaz slajdów: 12.05,  godz. 21.30