PLASTIKOWA ŁYŻKA (2006-2010)

Projekt „Plastikowa łyżka” powstał po 4 latach współpracy i budowania relacji z mieszkańcami Muirhouse, jednej z najbardziej zdeprawowanych dzielnic w Wielkiej Brytanii. Miejsce to znane jest z wysokiej stopy bezrobocia oraz problemów związanych z narkotykami i przemocą. Znajduje się na obrzeżach miasta, w którym, dla odmiany, mieszka najwięcej milionerów w kraju.

Tytuł „Plastikowa łyżka” ma kilka warstw znaczeniowych. Kiedy jadałem posiłki wspólnie z moimi znajomymi z Muirhouse, zamawialiśmy jedzenie na wynos i było ono dostarczane z plastikowymi sztućcami. Plastikowa łyżka oznacza także narkotykową subkulturę, głęboko zakorzenioną w tej społeczności, gdyż najczęściej używanym sztućcem do przygotowywania heroiny jest właśnie łyżka. Plastikowa łyżka symbolizuje również klasę robotniczą. Jest takie powiedzenie: „urodzony ze srebrną łyżeczką w ustach”, co oznacza, że pochodzisz z bogatej rodziny. Dla mnie plastikowa łyżka stanowi przeciwieństwo srebrnej.

Przeplatające się na zdjęciach osoby, krajobrazy, przedmioty czy wnętrza domów obrazują izolację, wyalienowanie oraz specyficzny charakter Muirhouse.

Yoshi Kametani
urodził się w 1980 r. w Nowym Jorku (USA), mieszka w New Jersey (USA)
www.mryoshi.com

Ukończył studia na Uniwersytecie Edynburskim w Szkocji. W centrum jego zainteresowań jest ludzkie zachowanie oraz wpływ otoczenia, w tym obecności fotografa, na osoby przedstawiane na zdjęciach. Uważa, że w momencie rejestracji obrazu lub dźwięku odkrywa się prywatność człowieka, nawet jeśli dzieje się to w publicznym miejscu. Dlatego Yoshi Kametani pracuje sam. Przywiązuje dużą wagę do odpowiedzialności za to, co fotografuje – samodzielnie gromadzi informacje o środowisku, w którym przebywa i skupia się na własnej rzeczywistości, odcinając się od prawd uniwersalnych.

Prace Kametani’ego są całkowicie subiektywnym odzwierciedleniem doświadczeń związanych z osobami, które przedstawia, dlatego jego twórczości nie można określić jako fotografię dokumentalną. Sam autor, aby uniknąć podejrzenia o autorytatywny charakter swoich zdjęć, prezentuje je w galeriach, dzięki czemu umożliwia odbiorcy oderwanie się od idei dokumentu, jakim jest obiektywne odzwierciedlenie rzeczywistości.

 

KLUB JAZZGA
Piotrkowska 17

pokaz slajdów: 12.05,  godz. 21.30