GRAND PRIX FOTOFESTIWAL 2017 OPEN CALL!
7 października 2016

Ogłaszamy otwarty nabór projektów do Grand Prix Fotofestiwal 2017! Prace można przesyłać do 30  listopada 2016. Wśród nagród: 10.000 złotych, wystawa podczas Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, pokazy slajdów oraz bezpłatny przegląd portfolio.

Kolejna edycja Grand Prix Fotofestiwal – konkursu, w którym nagradzani są artyści o wyjątkowej osobowości i projekty prezentujące odważne wizje. Nagroda przyznawana jest od 11 lat, a wystawa prezentowana w wyjątkowych pofabrycznych salach galeryjnych jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń Fotofestiwalu. W Jury zasiadają międzynarodowi eksperci zajmujący się współczesną fotografią, w tej edycji są to: Emma Bowket, Krzysztof Candrowicz, David Fathi, Clément Saccomani, Marta Szymańska i Sayaka Takahashi.

Spośród nadesłanych projektów Jury wybierze jednego zwycięzcę i dziewięciu finalistów. Zwycięzca otrzyma nagrodę 10.000 zł. Fotografie finalistów i zwycięzcy będzie można zobaczyć podczas 16. edycji Fotofestiwalu, w czerwcu 2017 roku. Zaproszenie skierowane jest zarówno do fotografów indywidualnych, jak i kolektywów fotograficznych. Formuła konkursu jest otwarta i nie zakłada ograniczeń tematycznych, wiekowych ani geograficznych.

NAGRODY:

– 10.000 zł – NAGRODA GŁÓWNA,
– wystawa finalistów podczas FOTOFESTIWALU w Łodzi,
– pokazy slajdów finalistów podczas międzynarodowych festiwali fotografii,
– autorzy najlepszych projektów nadesłanych na konkurs zostaną zaproszeni do bezpłatnego udziału w Przeglądzie Portfolio Fotofestiwalu 2017.

DLACZEGO WARTO WYSŁAĆ ZGŁOSZENIE?

„Otwarty temat konkursu, doskonały poziom prac prezentowanych w poprzednich latach i reputacja Fotofestiwalu – skłoniły mnie, żeby wysłać prace na konkurs w zeszłym roku. Znalezienie się w gronie finalistów było dla mnie naprawdę zaszczytem, a zdobycie nagrody Grand Prix wielką niespodzianką. Pierwszy raz wygrałem w konkursie fotograficznym i czuję, że w mojej karierze fotograficznej był to kamień milowy i bardzo ważne wsparcie w pracy nad kolejnym projektem.” (Karl Burke, zwycięzca Grand Prix Fotofestiwal 2013)

„Nagrodę Grand Prix Fotofestiwal 2012 otrzymałem w niezwykle dla mnie ważnym momencie – w tym samym roku, kiedy moje prace zostały nagrodzone World Press Photos i BWZWBK Press Photo. Umożliwiło mi to dalszy rozwój fotograficzny i pomogło w realizacji kolejnych projektów. Podczas samego festiwalu poznałem także wiele wspaniałych osób zajmujących się fotografią – dzięki wymianie poglądów z nimi nawiązałem wiele cennych i trwałych kontaktów.” (Tomasz Lazar, zdobywca Grand Prix Fotofestiwal 2012)

ZWYCIĘZCY POPRZEDNICH EDYCJI GRAND PRIX FOTOFESTIWAL:

2016 David Fathi „Wolfgang”
2015 Patrick Willocq „I am Wale, respect me”
2014 David Favrod „Gaijin”
2013 Karl Burke „Harvest of Death, vol.1”
2012 Tomasz Lazar „Linia życia”
2011 nagroda nie została przyznana
2010 Katrin Trautner „Morning Love”
2009 Christien Jaspars „Do“
2008 Eric Vazzoler „Face me“
2007 Arja Hyytiainen „Distance-Now”
2006 Andreas Pein „Wading“, Kai Bornhöft „True Colours“

WARUNKI UCZESTNICTWA:

Do nadsyłania zdjęć zapraszamy wszystkich fotografów. Program Grand Prix nie zakłada żadnych ograniczeń dotyczących tematu, techniki wykonania zdjęć lub ich ilości. Prosimy jednak o nieprzysyłanie pojedynczych zdjęć. Zależy nam na całych projektach – już skończonych lub będących na ukończeniu.

Zgłoszenie należy przesyłać:
– e-mailem na adres: gp@fotofestiwal.com
pliki graficzne muszą być w formacie jpg/tiff, a ich łączny rozmiar nie może przekroczyć 5 MB

albo

– osobiście lub pocztą, na adres:
FUNDACJA EDUKACJI WIZUALNEJ
Tymienieckiego 3
90-365 Łódź

Każdy nośnik musi być podpisany imieniem i nazwiskiem artysty; na kopercie prosimy umieścić napis Grand Prix 2017. W przypadku dostarczenia zgłoszenia pocztą decyduje data stempla pocztowego. 

Zgłoszenie powinno zawierać:
– wypełniony formularz wraz z opisem projektu (dostępny tutaj),
– wszystkie prace wchodzące w skład projektu,
– potwierdzenie opłaty (wydruk, skan).

Kontakt (pytania, wątpliwości, zgłoszenia): Wiktor Szkopek: gp@fotofestiwal.com

Jesteśmy organizacją non-profit i program Grand Prix jest projektem samofinansującym się (crowdfunding), dlatego też warunkiem uczestnictwa jest wniesienie opłaty rejestracyjnej w wysokości 100 zł (około 35$ lub 25€) – opłata musi być wniesiona w złotówkach.

Opłata rejestracyjna powinna zostać wniesiona:

– PRZELEWEM BANKOWYM
na konto bankowe Organizatora
PL 43 1050 1461 1000 0023 6185 2540
Nr BIC (SWIFT) INGBPLPW

Tytuł przelewu „Grand Prix 2017 – Imię i Nazwisko”.
 Osoby posiadające konto w polskim banku prosimy o opłatę przelewem bankowym.

– PAY PAL lub KARTĄ KREDYTOWĄ – ZAPŁAĆ TERAZ
Tytuł przelewu „Grand Prix 2017 – ‚Imię i Nazwisko”.

Osoby posiadające konto w polskim banku prosimy o opłatę przelewem bankowym.
Szczegółowe warunki uczestnictwa znajdują się w regulaminie (dostępny tutaj).

FOTOFESTIWAL – Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi – spotkania, wystawy w całym mieście, dyskusje o fotografii, wyjątkowi ludzie, niezwykłe, industrialne przestrzenie. FOTOFESTIWAL to miejsce spotkań dla wszystkich, dla których fotografia jest sposobem na życie.

FOTOFESTIWAL jest jednym z najważniejszych wydarzeń fotograficznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponad 50 wystaw w różnych częściach miasta, spotkania, przegląd portflolio, warsztaty i pokazy slajdów –wszystko to co roku przyciąga do Łodzi niemal 20.000 widzów z całego świata.

Do współpracy z FOTOFESTIWALEM zapraszamy uznanych kuratorów świata sztuki. Na zamówienie festiwalu przygotowują wystawy analizujące najciekawsze tematy współczesnej fotografii. Oprócz kuratorskich interpretacji można zobaczyć wystawy indywidualne i coroczną prezentację finalistów nagrody Grand Prix Fotofestiwal. Niepowtarzalny charakter FOTOFESTIWAL zawdzięcza wydarzeniom towarzyszącym, centrum festiwalowemu, a przede wszystkim publiczności co roku szukającej nowych inspiracji i doświadczeń. Podczas FOTOFESTIWALU rozmawiamy o fotografii, szukamy alternatywnych sposobów jej prezentowania i tworzymy przestrzeń do spotkania.

FOTOFESTIWAL jest inicjatorem i liderem Photo Festival Union – Unii Europejskich Festiwali Fotografii oraz członkiem międzynarodowego stowarzyszenia Festival of Light. Dzięki temu prowadzi współpracę z największymi wydarzeniami fotograficznymi na świecie.